سبد خرید

با ما تماس بگیرید: 02177062875

ارسال ویژه پتیشا RUN مخصوص شهر تهران

چه غذاهایی باید به گربه خود بدهیم؟

 

اطلاعات زیادی در مورد آنچه شما باید و نباید به گربه خود تغذیه کنید به صورت آنلاین وجود دارد. در حقیقت اطلاعات بسیار زیادی است که می تواند گیج کننده باشد. این راهنما اطلاعاتی درباره آنچه شما باید هنگام تغذیه گربه خود بدانید را ارائه می دهد. بنابراین پیشنهاد می دهیم که تیم پتیشا را در مطالعه مقاله چه غذاهایی باید به گربه خود بدهیم؟ همراهی کنید و در ادامه با غذاهای ممنوعه برای گربه آشنا شوید.

گربه ها چه می خورند؟

گربه ها گوشتخوار هستند، بنابراین برای داشتن سلامتی به منبع پروتئین حیوانی نیاز دارند. شما باید یک غذای گربه با کیفیت و مناسب با سن و سلامتی گربه خود پیدا کنید. در صورت لزوم، قبل از انتخاب اینکه به گربه چه چیزی بدهید ، با دامپزشک صحبت کنید زیرا آنها می توانند وضعیت سلامتی آنها را ارزیابی کنند و همچنین اطمینان حاصل کنند که شما غذای مناسب آنها را به آنها می دهید.

گربه ها هرگز با رژیم وگان و سبزی خواری زنده نخواهند ماند و رشد نمی کنند. آنها باید گوشت داشته باشند تا مواد مغذی مورد نیاز را بدست آورند.

گرچه کاملاً قابل قبول است که گربه خود را با یک غذای خشک یا کنسروی تغذیه کنید، اما می توانید با تغذیه گوشت تازه و پخته یا خام، انواع مختلفی از پروتئین ها را در رژیم غذایی گربه سان قرار دهید.

بسیاری از گربه ها عاشق ماهی هستند. با این حال، این یک غذای قابل قبول برای تغذیه روزانه نیست. ماهی حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب است که می تواند منجر به کمبود ویتامین E در گربه ها و شرایط دردناک شود.

برای اینکه بدانید گربه ها چه میخورند، به موارد زیر توجه کنید:

 • سالمون
 • شاه‌ماهی
 • قزل‌آلا
 • ماهی تن
 • ماهی سفید
 • مرغ
 • بوقلمون
 • قرقاول
 • گوشت گاو

علاوه بر مواد گوشتی و پروتئینی، گربه ها باید سبزیجات نیز مصرف کنند. البته بنابه ذائقه گربه شما ممکن است، مواد غذایی متفاوتی بخورد. از جمله گیاهانی که گربه ها می خورند، عبارت انداز:

 • پوره کدو‌حلوایی
 • لوبیا
 • هویج پخته یا بخار‌پز شده
 • بروکلی پخته یا بخار‌پز شده
 • مارچوبه پخته یا بخار‌پز شده
 • اسفناج پخته یا بخار‌پز شده

مطلب پیشنهادی: گربه ها عاشق چه غذایی هستند


گربه شما چه مقدار غذا نیاز دارد؟

مقدار غذای مورد نیاز گربه شما به وزن، اندازه و سن آن بستگی دارد؛ بنابراین همیشه مطابق آنچه همسایه شما به گربه اش تغذیه می کند عمل نکنید! چاقی در گربه ها کاملاً رایج است و می تواند عمر گربه را کوتاه تر کند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که به حیوان خانگی خود مقدار صحیح غذا را می دهید.

اگر شک دارید، همیشه از دامپزشک خود راهنمایی بخواهید. صرف نظر از سن گربه، همیشه اطمینان حاصل کنید که به آب آشامیدنی تمیز دسترسی دارد.

غذا در رابطه با سن گربه شما

بچه گربه ها

تغذیه بچه گربه

در این زمان تغذیه بچه گربه بسیار مهم است، زیرا هنوز استخوانها و مفاصل در حال رشد هستند. اساس رژیم بچه گربه شما، باید یک غذای بچه گربه با کیفیت بالا، متعادل و برتر باشد. با این حال، شما می توانید گوشت های پخته یا خام را برای تنوع ارائه دهید.

از تغذیه گوشت خام تا حداقل 20 هفتگی بچه گربه اجتناب کنید، زیرا سیستم ایمنی بدن او به اندازه کافی برای عوامل بیماری زا، قوی نیست. نوارهای گوشت گاو خام می توانند به حذف پلاک از دهان بچه گربه یا گربه مسن شما کمک کنند.

نکته مهم که باید توجه کنید این است که هرگز با استخوانهای پخته شده، بچه گربه خود را تغذیه نکنید. استخوان ممکن است باعث آسیب داخلی یا انسداد دستگاه روده شوند.

همچنین بهتر است برخی از کنسرو گربه را در رژیم غذایی بچه گربه ها قرار دهید. غذای کنسرو مرطوب یا گوشت پخته شده نقطه شروع خوبی است. مشخص شده است که غذای مرطوب به ارتقا سلامت دستگاه ادراری گربه کمک می کند.

اگر با مقدار غذایی که به بچه گربه خود می دهید، وزن و وضعیت کلی سلامتی او کاهش می یابد، حتما با دامپزشک مشورت کنید. به بچه گربه ها باید حداقل چهار بار در روز غذا پیشنهاد شود. البته ممکن است آنها تمایل به خوردن وعده های غذا را نداشته باشند، اما پیشنهاد آنها همیشه باید باشد.

گربه های بزرگسال

همانند بچه گربه ها، اساس رژیم گربه بزرگسال شما باید یک غذای عالی گربه باشد. هنگام خرید، برچسب بسته را بررسی کنید تا ببینید غذا مناسب چه سنی است. اگر هنوز شک دارید یا به کمک نیاز دارید با پشتیبانی فروشگاه پتیشا ارتباط برقرار کنید.

شما می توانید در صورت تمایل غذاهای متنوعی مانند گوشت یا ماهی تازه یا پخته شده را به گربه خود بدهید. استخوانهای گوشتی یا گوشت تازه منبع خوبی از پروتئین است، فقط مطمئن شوید که اورگانیک باشد زیرا برخی از گوشت حیوانات خانگی و محصولات استخوانی ممکن است حاوی مواد نگهدارنده ای باشند که برای گربه شما مضر هستند.

تغذیه گربه بالغ

گربه های مسن

گربه های مسن ممکن است دارای مشکلات سلامتی باشند که رژیم غذایی غلط می تواند بر آنها تأثیر بگذارد. بسیاری از رژیم های مرطوب، کنسرو شده، تازه یا پخته شده به افزایش مایعات مصرفی کمک می کنند. اگر گربه شما از نظر سلامتی مشکل دارد، همیشه با دامپزشک خود در مورد یک رژیم مناسب مشورت کنید.

تعداد وعده غذایی، به اندازه و سن گربه شما بستگی دارد، اما همیشه در تغذیه بیش از حد و کمبود غذا تعادل داشته باشید. گربه های مسن معمولاً ترجیح می دهند وعده های غذایی کمتری در طول روز بخورند، بنابراین حداقل سه یا چهار بار به آن غذا بدهید. خوردن وعده های غذایی کم حجم و مکرر با سلامت بهتر دستگاه ادراری همراه است.

در صورت تردید، با کارشناسان پت شاپ پتیشا صحبت کنید. دامپزشک شما نیز می تواند به شما کمک کند به سوالات مربوط به نوع غذا و میزان تغذیه گربه شما پاسخ دهد.

غذاهای ممنوعه برای گربه

در اینجا لیستی از غذاهایی که نباید به گربه خود بدهید، آورده شده است. توجه داشته باشید که این لیست به برای آنچه گربه شما نباید بخورد، کامل نیست. هنگامی که به گربه خود غذا می دهید، این غذاها را در ذهن داشته باشید، زیرا غذاهایی است که برای گربه شما بسیار سمی است.

غذاهای ممنوعه برای گربه، عبارتند از:

 • کشمش
 • انگور
 • شکلات
 • پیازها
 • قهوه یا محصولات کافئین دار – کافئین فقط در چای و قهوه یافت نمی شود، بلکه در کاکائو، شکلات، کولا و نوشیدنی های محرک نیز وجود دارد. این ماده را می توان در بعضی از داروهای سرماخوردگی و مسکن نیز یافت.
 • خمیر نان
 • آووکادو
 • آجیل
 • هسته های میوه – به عنوان مثال، دانه های انبه یا هسته های زردآلو
 • دانه های میوه
 • دانه های ذرت
 • گوجه فرنگی
 • قارچ
 • شیر و سایر محصولات لبنی – این یکی عجیب به نظر می رسد، زیرا اغلب بچه گربه ها را می بینید که در یک کاسه شیر میان وعده می خورند. اما گول نخورید، بیشتر گربه ها نمی توانند لاکتوز را هضم کنند.

چه غذاهایی باید به گربه خود بدهیم؟

از تغذیه با استخوان های پخته شده و ماهی ها هر روز از هفته اجتناب کنید. گرچه گربه ها ماهی ها را دوست دارند، اما بهتر است هر از چند گاهی به عنوان یک غذای مناسب تغذیه شود. برای تغذیه، کنسرو گربه با طعم ماهی بهترین گزینه شماست. مراقبت از رژیم غذایی گربه برای سلامتی آنها ضروری است، برای کسب اطلاعات بیشتر با دامپزشک صحبت کنید. منبع

مقالات پیشنهادی ما
چرا کنسرو گربه شایر را باید انتخاب کرد؟
کنسرو گربه شایر

یکی از بهترین و پر مصرف‌ترین غذاها برای حیوانات خانگی‌ مثل سگ و گربه، کنسرو می‌تونه باشه. کنسرو گربه شایر موضوعیست که Read more

راهنمای جامع بهترین کنسرو گربه
بهترین کنسرو گربه

راهنمای جامع بهترین کنسرو گربهیکی از مهم ترین دغدغه ها برای افرادی که صاحب گربه هستن این موضوعه که آیا Read more

لیست اسباب بازی های پرطرفدار گربه
اسباب بازی پرطرفدار گربه

اسباب بازی گربه گربه ها و بچه گربه ها ذاتاً بازیگوش و عاشق تعامل و شیطنت هستند. جالب بدونید بچه Read more

پختن غذای ارزان گربه
خرید غذای ارزان گربه

پختن غذای ارزان گربه‌ های دوست داشتنی یکی از بزرگترین معضلات صاحبینشون به شمار میاد. گربه‌ها با افزایش سن نیاز Read more

7 comments

 1. از این مطلب کامل و مفید ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   بسیار خرسندیم که برای شما مفید بود. از اینکه نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم.

   1. ببخشید ما نزدیک خونمون یک بچه گربه داشتم که مامانش ترکش کرده بود و نزدیک 1هفته غذا نکرده بوده بعد که فهمیدیم ما بهش نان دادیم و نزدیک یک هفته است که داریم بش می دیم می خاستم بگم که این نان لواش براش مضر نیس سن ش هم نزدیک 2ماه

    1. پتیشا

     اول از همه از محیت و لطف شما سپاس گذاریم
     لطفا به جای نان از شیر استفاده کنید چنانچه امکانش هست براش شیرخشک گربه تهیه کنید ،
     البته اگر نان خرد شده ریز باشد مشکلی ندارد فقط چون در پخت نان لواش بعضا جوش شیرین استفاده میکنند
     نان لواش توصیه نمی شود

    2. البته که مضره. شما قطعا دارین کار خیری انجام میدین اما اگر میخوایین درست انجامش بدین بهش سنگدان پخته مرغ ریزشده یا سینه مرغ یا حداقل شیر بدون لاکتوز بدین
     هویج و سیب زمینی پخته هم میتونه بخوره

 2. بنده خدا

  ببخشید پس گربه های خیابانی چی میخورن اونا آشغال میخورن از ما سرحالتر هستن

 3. […] از دست ندهید: چه غذای به گربه خود بدهیم؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به سراسر ایران

ارسال سریع محصولات

امکان بازگردانی محصول

در صورت منقضی بودن تاریخ مصرف

برند های جهانی

همکاری با بهترین برند های ایرانی و خارجی

ایمنی در خرید

خرید ایمن با بهترین قیمت ها