سبد خرید

با ما تماس بگیرید: 02177062875

ارسال ویژه پتیشا RUN مخصوص شهر تهران

آموزش حمام کردن گربه

چگونه گربه را بشوییم؟ – آموزش حمام کردن گربه تصویری

گرچه گربه ها در نظافت خود مهارت دارند، اما ممکن است در برخی مواقع نیاز به شستشوی گربه خود داشته باشید. به عنوان مثال اگر گربه شما دچار کثیفی شود، ممکن است به حمام احتیاج داشته باشد. گربه ها اغلب در برابر آب مقاومت نشان می دهند، بنابراین اگر آموزش هایی به او داده شود، گربه شما به راحتی در زمان حمام شرکت خواهد کرد. شما باید مدتی را صرف نوازش و عادت دادن گربه خود کنید. هنگامی که آماده شستن گربه خود هستید، باید به آرامی مراحل حمام کردن گربه را انجام دهید تا گربه شما در کل مدت شستشو، راحت باشد. قبل از شستن گربه، بهتر است ناخن های او را بگیرید تا او نتواند به شما آسیب برساند.

آنچه شما برای حمام کردن گربه نیاز دارید

برای حمام کردن گربه خود، شما به چند وسیله نیاز دارید، عبارت انداز:

  • شامپوی گربه
  • چندین حوله
  • یک شانه پلاستیکی
  • یک وان دستشویی
  • اسباب بازی گربه شناور
شما می توانید در پتیشا همه این موارد را برای گربه خود تهیه کنید. علاوه بر این می توانید انواع غذای گربه را مشاهده کنید.

آموزش شستن گربه

گربه خود را نوازش کنید.

گربه ها معمولاً وقتی نوازش می شوند، منعطف هستند. اگر می خواهید گربه خود را به شستن عادت دهید، او را بگیرید و کمی او را ماساژ دهید. قبل از اقدام به حمام کردن، اطمینان حاصل کنید که او احساس راحتی می کند. طول این فرایند بسته به گربه شما متفاوت است. آموزش گربه های بسیار شیک، ممکن است بیشتر طول بکشد.

گوش، دهان و بینی گربه خود را ماساژ دهید. همچنین باید پاهای او و مناطق حساس حیوانات اهلی مانند شکم و پاهایش را به آرامی ماساژ دهید.

در حالی که این کار را انجام می دهید، کلمات شیرین و آرامبخش را به گربه خود بگویید. اگر مقاومت کرد، او را به آرامی به سمت خود بکشید و به او اطمینان دهید. وقتی درست رفتار می کند، به او تشویقی گربه بدهید و از او تعریف کنید.

گربه خود را با لیف حمام تمیز کنید.

هنگامی که گربه شما در برابر نوازش شما مقاومت نکرد، آب را به او نشان دهید. یک لیف حمام کمی مرطوب تهیه کنید و آن را روی بدن گربه خود بکشید.

همان روشی را که هنگام ماساژ گربه استفاده کرده اید تکرار کنید، اما لیف حمام را در دست خود قرار دهید. لیف حمام را روی گوش، دهان، بینی و مناطق حساس مانند شکم او بمالید.

اگر گربه شما مقاومت می کند یا می خواهد خودش را کنار بکشد، با او به آرامی صحبت کنید تا جایی که آرام بگیرد. هنگام رفتار درست، او را تحسین کنید.

مقداری آب روی پشت گربه خود بریزید.

ممکن است برای یک گربه تکان دهنده باشد، بنابراین ابتدا با ریختن آب روی کمر، او را به آب عادت دهید. شما نباید تا زمانی که او با آب ریخته شده عادت نکرده است، گربه خود را شستشو دهید. زمان سازگاری با آب هر گربه باهم متفاوت است. گربه چموش ممکن است چند هفته طول بکشد، در حالی که گربه آرام فقط چند روز طول می کشد.

مانند سایر مراحل شستشو، به گربه خود اطمینان دهید. به آرامی با او صحبت کنید و در صورت مقاومت، او را به آرامی به سمت خود بکشید. گربه خود را با فشار دادن چانه به سمت بالا حرکت دهید. شما نمی خواهید آب به چشمان او فرو رود.

گربه خود را پس از آن با قرار دادن در یک حوله گرم خشک کنید. در حین خشک شدن، او را بغل کرده و از او تعریف کنید.

در تمام این مراحل به گربه خود، احساس امنیت دهید.

تمام مدت با صدای آرام با گربه خود صحبت کنید تا احساس امنیت کند. وقتی رفتار درست انجام داد، به او پاداش بدهید.

گربه ها معمولاً سرزنش را دوست ندارند، بنابراین در صورت رفتار نادرست، گربه خود را سرزنش نکنید. این فقط ممکن است باعث تشدید اضطراب او شود و کل روند شستشو را دشوارتر کند. حتی اگر ناامید شده اید، در برابر تمایل به سرزنش گربه خود مقاومت کنید.

گربه خود را از منطقه امن و راحت خارج نکنید.

گربه ها معمولاً برای تمیز کردن خود از تجهیزات خوبی برخوردار هستند. آنها وقت زیادی را به نظافت می گذرانند، بنابراین معمولاً زیاد به حمام کردن منظم نیاز نیست. در صورتی که گربه شما با ماساژ و آب سازگار نشود، ممکن است بخواهید از شستن او خودداری کنید. به جای آن می توانید او را شانه بزنید که می تواند باعث از بین رفتن آلودگی، چربی و موهای اضافی شود.

حمام کردن گربه

صبر کنید تا گربه شما روحیه خوبی داشته باشد.

زمان صحبت در مورد استحمام گربه مهم است. شما نمی خواهید گربه شما در حالت تحریک قرار گیرد. لحظه ای صبر کنید که به نظر می رسد گربه شما روحیه خوبی دارد.

به زمانهایی فکر کنید که گربه شما آرام به نظر می رسد. مثلاً ممکن است بعد از شام مطیع باشد. او ممکن است بعد از چند دقیقه بازی به طور کلی آرام بگیرد.


برای مشاهده انواع اسباب بازی گربه کلیک کنید.


زمانی را انتخاب کنید که بدانید او برای استحمام آرام خواهد شد. اگر او در حال شل شدن در آغوش شما است، ممکن است زمان خوبی برای شستن او باشد.

در برخی موارد، ممکن است نتوانید منتظر زمان ایده آل باشید. اگر گربه شما دچار یک ماده سمی شده است یا توسط یک آدم بدرفتار، اسپری شده است، حتما با یک دامپزشک تماس بگیرید. دامپزشک ممکن است به شما توصیه کند که گربه خود را سریعاً بشویید یا گربه را برای شستشو و نظافت بیاورید. اگر می خواهید گربه ای را که ناراحت است شستشو دهید، ممکن است گاز بگیرد یا پنجه بزند که می تواند باعث آسیب شود. بهتر است برای مشاوره در مورد خود و ایمنی گربه خود با دامپزشک مشورت کنید.

گربه خود را شانه بزنید.

همیشه باید گربه خود را قبل از شستن شانه بزنید. این باعث از بین رفتن خز، کثیفی و چربی می شود. قبل از انجام مراحل حمام کردن، باید هر گره خوردگی را از خز او جدا کنید.

حتی وقتی گربه را برای حمام آماده نمی کنید، باید او را مرتب کنید. نظافت گربه چند بار در هفته باعث گردش خون می شود و پوشش او را صاف و تمیز نگه می دارد.

اگر گربه شما در برابر شانه زدن مقاومت می کند، به آرامی با او صحبت کنید و در تمام مراحل کار، با او زمزمه و تمجید کنید.


برای مشاهده لوازم بهداشتی گربه کلیک کنید.


دمای آب برای شستن گربه را نتظیم کنید.

می توانید گربه خود را در سینک، وان یا ظرف کوچکی که به اندازه گربه شما باشد، شستشو دهید. در حالت ایده آل شما باید یک نازل اسپری داشته باشید تا از آن برای استحمام استفاده کنید.

سینک، وان یا ظرف حمام را فقط با 3 تا 5 اینچ آب پر کنید.

مطمئن شوید که دمای آب برای شستن گربه متعادل و ولرم باشد. آبی که خیلی گرم یا سرد باشد، گربه شما را ناراحت می کند. قبل از قرار دادن گربه در وان، دمای آب را با انگشتان خود امتحان کنید.

گربه خود را در آب قرار دهید.

گربه شما ممکن است عصبی باشد، به خصوص اگر این اولین حمام او است، بنابراین مراحل را آهسته انجام دهید. هنگامی که گربه را در آب قرار می دهید، با صدای ملایم با او صحبت کنید.

در صورت داشتن نازل اسپری، گربه را کاملا خیس کنید. مستقیماً به صورت او اسپری نکنید و مطمئن شوید که آب در چشم، بینی یا گوش او نمی ریزد.

اگر نازل اسپری ندارید، می توانید از پارچ یا فنجان استفاده کنید تا گربه خود را خیس کنید.

گربه خود را شامپو بزنید.

هنگامی که گربه شما خیس شد، می توانید شامپوی گربه اضافه کنید. حتما از شامپویی که مخصوص گربه ها ساخته شده استفاده کنید. شامپوی سگ یا شامپوی انسان برای حمام گربه مناسب نیست.

هنگامی که گربه خود را کفی می کنید، از سر تا دم این کار را انجام دهید. شامپو را روی پوشش او ماساژ دهید. ملایم باشید و مطمئن باشید که گربه خود را به خاطر رفتارش، ستایش می کنید.

همیشه از آغشته شدن صورت به شامپو خودداری کنید. چشم، بینی و دهان نباید با شامپو تماس داشته باشند. بعد از حمام می توانید، صورت گربه خود را با آب ساده بمالید.

گربه خود را کاملا بشویید.

بیرون آوردن باقیمانده شامپو از خز گربه، بسیار مهم است. شما نمی خواهید گربه شما، شامپوی مانده را لیس بزند. همچنین باقی مانده شامپو، می تواند پوست گربه شما را حساس کند.

از نازل یا فنجان خود برای ریختن آب ولرم تمیز، روی گربه خود استفاده کنید. باز هم از ریختن آب روی چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

شستشوی گربه را ادامه دهید تا زمانی که متوجه کثیفی یا حباب از روی پوشش گربه نشوید. اطمینان حاصل کنید که همه قسمت ها، از جمله مناطقی مانند شکم، پاها و پنجه ها را بشویید.

گربه خود را خشک کنید.

گربه خود را در یک حوله گرم بپیچید تا خشک شود. گربه خود را در یک مکان گرم خشک کنید.

اگر گربه شما از سر و صدا نمی ترسد، می توانید از سشوار استفاده کنید. در صورت انجام چنین کاری، اطمینان حاصل کنید که از کمترین میزان گرما استفاده می کنید.

اگر گربه شما خز بلندتری دارد، ممکن است مجبور شوید بعد از حمام دوباره او را شانه بزنید تا گره های مو از بین برود.

اقدامات احتیاطی هنگام استحمام گربه

قبل از شستن گربه، ناخن های گربه خود را بگیرید.

گربه شما ممکن است در حین استحمام خراشیده شود. با کوتاه کردن ناخن های گربه می توانید از آسیب دیدن محافظت کنید. ناخن های گربه خود را در یک اتاق ساکت کوتاه کنید و منتظر بمانید تا او آرام باشد.


برای خرید ناخنگیر گربه کلیک کنید.


از گوش های گربه خود با گلوله های پنبه ای محافظت کنید.

آب در گوش گربه شما، می تواند باعث ایجاد عفونت شود. قبل از شستن او، دو گلوله پنبه ای را در هر گوش قرار دهید. بعد از حمام، پنبه ها را برداشته و دور بریزید.

گربه ها ممکن است در برابر این عمل مقاومت کنند، بنابراین آرام آرام انجام دهید و در کل مدت به گربه خود اطمینان دهید.

از آب خالی روی صورت گربه خود بریزید.

گربه شما ممکن است در اطراف چشم و بینی خود پوسته یا آشغال داشته باشد. یک دستمال مرطوب تهیه کنید و هر گونه کثیفی یا آشغال صورت گربه خود را به آرامی بمالید.

اگر گربه شما ترسیده است، در تمام مراحل کار، با او به آرامی صحبت کنید تا آرامش خود را حفظ کند. همیشه گربه خود را به خاطر رفتار صحیح، ستایش کنید.

در جستجوی کمک یک آرایشگر باشید.

ممکن است گربه شما در مورد زمان حمام بسیار پرخاشگرانه عممل. گرچه لزوماً گربه ها به حمام منظم احتیاج ندارند، اما ممکن است تحت شرایطی لازم باشد، گربه خود را به آرایشگاه ببرید. اگر گربه شما گره خوردگی در پوشش، کک یا پوشیده از آلودگی و خاک دارد، اگر نمی توانید گربه خود را استحمام کنید، او را به آرایشگاه ببرید.  منبع

چگونه گربه را بشوییم؟

در این نوشته به طور کامل با روش حمام کردن گربه آسنا شدید. به تمامی نکات گفته شده، توجه کنید از تجربه شستشوی گربه خود، لذت ببرید.

از اینکه نظرات خود را با ما به اشتراک می گذارید، سپاسگزاریم.

مقالات پیشنهادی ما
لیست اینستاگرام پت شاپ های تهران
لیست اینستاگرام پت شاپ

لیست پیج های اینستاگرام پت شاپ ها در تهرانیکی از مهم‌ترین مواردی که صاحبین سگ و گربه باید به آن Read more

معرفی تشویقی سگ برای تازه واردها!
تشویقی سگ

 اهمیت تشویقی سگ...! اگه به تازگی صاحب یک سگ دوست داشتنی و بازیگوش شدید، نگران نباشید قراره کلی اطلاعات خوب Read more

ویژگی ها و خصوصیات نژاد برتر سگ
انتخاب بهترین نژادهای سگ

ویژگی ها و خصوصیات نژاد های برتر سگ در سال 1400سگ‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف، از بولداگ گرفته تا Read more

راهنمای صفر تا صد تشویقی گربه
تشویقی گربه

راهنمای  صفر تا صد تشویقی گربه اگه صاحب موجودات دوست داشتنی مثل‌ گربه‌ها هستید، باید با اهمیت و نحوه‌ی استفاده Read more

2 comments

  1. […] آموزش های دیگری دارید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم مطلب چگونه گربه را بشوییم؟ – آموزش حمام کردن گربه تصویری را از دست ندهید. به نظر شما کوتاه کردن ناخن گربه چه نکات […]

  2. […] مطلب پیشنهادی: چگونه گربه را بشوییم؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال به سراسر ایران

ارسال سریع محصولات

امکان بازگردانی محصول

در صورت منقضی بودن تاریخ مصرف

برند های جهانی

همکاری با بهترین برند های ایرانی و خارجی

ایمنی در خرید

خرید ایمن با بهترین قیمت ها